Uczniowie technikum architektury krajobrazu posadzili cebulki tulipanów, narcyzów i krokusów przed wejściem głównym do Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu. Rośliny cebulowe, kwitnące wiosną, sadzimy od września do października na głębokość równą 2 lub 3 ich wysokości. To wspaniałe rośliny, które ubarwią nasz ogród od wczesnej wiosny.
WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI WROCŁAW - KOTLINA KŁODZKA
25.10.2022W minionym tygodniu, uczniowie klas trzecich wyjechali na wycieczkę w ramach programu "Poznaj Polskę", z której przywieźli mnóstwo wspomnień, a z nami podzielili się pięknymi zdjęciami. Przygotowali coś jeszcze! Na szkolnym Facebooku możecie obejrzeć film i przekonać się, że wyjazd był wyjątkowy, a przede wszystkim bardzo udany. Warto podkreślić, że to nie była jedyna wycieczka w ramach programu. Były inne, a będą i kolejne. Z zaciekawieniem czekamy więc na relacje z następnych wyjazdów, a to już wkrótce😀😀🚌🧳👍.
WYCIECZKA: WROCŁAW - KOTLINA KŁODZKA
22.10.2022W dniach 19-21 października 2022 roku uczniowie klas trzecich technikum Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu, wyruszyli na 3 - dniową wycieczkę dofinansowaną z budżetu państwa w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pierwszego dnia wycieczki poznaliśmy najważniejsze atrakcje stolicy Dolnego Śląska.
Zwiedzaliśmy Wrocław z przewodnikiem szlakiem najcenniejszych zabytków: Rynek, Kościół Św.Wojciecha, Promenada Staromiejska, Biblioteka Uniwersytecka, Uniwersytet Wrocławski, Stare JatkiMiejskie, Bazylika św. Elżbiety, Plac Solny. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było Muzeum Sztuki we Wrocławiu. Podziwialiśmy Panoramę Racławicką - cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
W godzinach wieczornych dotarliśmy do miejsca zakwaterowania w Bystrzycy Kłodzkiej. Na drugi dzień zaplanowana była wędrówka po górach. Poranek przywitał nas piękną, słoneczną pogodą i zaraz po śniadaniu wybraliśmy się do Parku Narodowego Gór Stołowych. Podczas spaceru podziwialiśmy Błędne Skały – labirynt przejść, korytarzy i wąwozów pomiędzy 6 –8 metrowymi skałami. Następnie udaliśmy się na wędrówkę na Szczeliniec Wielki jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Należy on do Korony Gór Polski.Szczeliniec, jak sama nazwa wskazuje, jest to góra pocięta wieloma szczelinami, które tworzą wręczmagiczny krajobraz.Erozja skał trwająca tysiącleciami wyrzeźbiła piękne ostańce, które z pomocą wyobraźni przemieniają się w zaklęte w skale zwierzęta czy postacie o bardziej ludzkich kształtach. Oprócz naturalnych rzeźb, są tu skalne zapadliska i wąwozy, które zapierają dech w piersiach.
Zmęczeni po dniu pełnym wrażeń i niesamowitych widoków wróciliśmy do hotelu na obiadokolację. Trzeciego dnia zaraz po śniadaniu i wykwaterowaniu przejechaliśmy do miejscowości Kłodzko.Przewodnik pokazał nam piękny Most Gotycki, zwiedziliśmy Stare Miasto, następnie poznaliśmy
historię i wielonarodową spuściznę kulturową regionu w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Dalej udaliśmy się do miejscowości Złoty Stok. Tam w Kopalni Złota zwiedzaliśmy z przewodnikiem Sztolnie Gertrudy z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolnie Czarną z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Mennicę.
Z pięknymi wspomnieniami oraz bagażem cennych doświadczeń i wiedzy wracamy do Zwolenia.😀🧳🚌
Opiekunowie:
Emilia Zielony
Julitta Wrześniewska
Magdalena Krajewska
Roman Wiączek
Łukasz Bartosiewicz
13
WYCIECZKA KLAS: 1CP, 1EP ORAZ 2FP W RAMACH PROJEKTU „POZNAJ POLSKĘ”
21.10.2022Dnia 20.10.2022 roku uczniowie klas: 1cp, 1ep oraz 2 fp wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę”.
Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku- Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady. Pełni zadumy i skupienia obejrzeliśmy zachowaną część gospodarczą, III pole obozu więźniarskiego, budynki łaźni wraz z komorami gazowymi oraz krematorium. Zwróciliśmy szczególną uwagę na historię obozu oraz przechowywane archiwa poobozowe, a także zbiór muzealiów.
Następnie przejechaliśmy Na Stare Miasto Lublina. Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim, Brama Grodzka, Bazylika ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, Archikatedra, Brama Krakowska, Nowy Ratusz to tylko niewielki fragment pięknego Starego Miasta, które udało nam się zobaczyć. Wyruszyliśmy w przeszłość i wybraliśmy się podziemiami, prowadzącymi pod ulicami Starówki. Lubelska Trasa Podziemna powstała dzięki połączeniu ze sobą dawnych piwnic, z których najstarsza datowana jest na koniec XVI wieku. Trasę zwiedzania rozpoczęliśmy przy Trybunale Koronnym i skończyliśmy przy Placu po Farze. W trakcie wizyty zeszliśmy na głębokość nawet 12 m. Obejrzeliśmy przygotowane wystawy przybliżające historię miasta. Największe wrażenie wywarła na nas ruchoma makieta, przedstawiająca wydarzenia wielkiego pożaru, który nawiedził Lublin w 1719 roku.
Ostatnim punktem wyjazdu był Zespół Pałacowo- Parkowy rodziny Zamoyskich. Pałac w Kozłówce to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. We wnętrzach, które zachowały autentyczny wystrój, obejrzeliśmy przepiękne wyposażenie, obrazy i pełen przepychu wystrój. Zachwycił nas również piękny park, otaczający cały zespół pałacowy. Park, który zachował oryginalny układ przywitał nas wieloma kolorami jesieni i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Pełni nowych wrażeń i wspomnień wróciliśmy wieczorem do domu.
Justyna Kaszuba
Izabela Skrzypek- Markiewicz
Beata Olczyk
27
KLASA 1C GOŚCIŁA W INSTYTUCIE UPRAWY NAWOŻENIA I GLEBOZNAWSTWA W PUŁAWACH
21.10.2022W dniu 11 października 2022 r. uczniowie z klasy 1c gościli w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Podczas wyjazdu uczniowie zapoznali się z pracą jednej z najstarszych w Polsce Stacji meteorologicznych.
Obejrzeli i zapoznali się z przyrządami do pomiaru czynników klimatycznych, jak też z działalnością i siedzibą Instytutu, która mieści się w zabytkowym dawnym Pałacu Czartoryskich w Puławach. Chłopcy odbyli również spacer po parku wokół Pałacu zwracając uwagę na zabytki znajdujące się w parku.
Podczas wycieczki dopisała nam słoneczna pogoda oraz dobre humory. Wycieczka odbyła się w ramach zajęć z pracowni produkcji roślinnej, a opiekę nad młodzieżą sprawowały panie Bożena Sowińska i Ewa Hołuj-Motyczka.
SPOTKANIE AUTORSKIE W MGBP W ZWOLENIU
18.10.20226 października 2022 r. chętni uczniowie naszej szkoły z nauczycielem bibliotekarzem, uczestniczyli w popołudniowym spotkaniu autorskim odbywającym się w MGBP w Zwoleniu.
Bohaterką spotkania była Agnieszka Lis, autorka chętnie czytanych powieści obyczajowych takich, jak: „Karuzela”, „Huśtawki”, „Pocztówki” i inne. Pani Agnieszka w ciągu jedenastu lat napisała dwadzieścia jeden powieści, wiele opowiadań oraz dwa zbiory bajek dla dzieci.
Skierowane do pani Agnieszki pytania głównie dotyczyły warsztatu pisarskiego, współpracy z wydawnictwem, poszukiwaniem inspiracji. Czytelnik mógł się dowiedzieć, kto jest pierwszym recenzentem książek, kto wymyśla tytuły, która powieść jest najbliższa autorce, jakich pisarzy ceni oraz poznać tytuły ulubionych książek. Dużo uwagi autorka poświęciła ostatniej powieści „Córka rabina” historii z wojną w tle, której akcja toczy się w Radomiu.
Obfitujące w nieoczekiwane zwroty akcji życie pisarki było dodatkową atrakcją spotkania. Jej pozytywna energia, otwarty umysł i empatyczne nastawienie do ludzi wywarło szczególnie duże wrażenie na naszych uczniach obecnych na spotkaniu. Takie spotkania to wspaniała okazja do otwierania „głów” i horyzontów życiowych młodych ludzi.
Na zakończenie były autografy oraz wspólne fotografie.
UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
18.10.2022W czwartek, 13 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dla pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych naszej szkoły przepiękny koncert życzeń przygotowali uczniowie klas: 1fp, 2ep oraz 3agp. Wystąpiły również uczennice z klasy 3ep i 1ep. Było sentymentalnie, wzruszającą i podniośle.
Przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli życzenia dla całej społeczności szkolnej i wręczyli kwiaty na ręce pana dyrektora Arosława Jakóbika, pani wicedyrektor Anety Knieć i pani kierownik internatu Teresy Zawadzak. Swoją obecnością zaszczycił także Wicestarosta Zwoleński Waldemar Urbański.
Podczas uroczystości odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Pan dyrektor w swoim wystąpieniu gratulował nauczycielom, którzy zdobyli kolejny stopień awansu zawodowego i wręczył nagrody wyróżnionym pedagogom za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Wszystkim życzył sukcesów zawodowych.
Bardzo dziękujemy pani Klaudii Bąk za profesjonalną pomoc w przygotowaniu uczniów, oprawę muzyczną oraz występ na akademii, który był wielką niespodzianką i przyjemnością dla wszystkich słuchaczy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
7
WSZYSTKO CO DOBRE, SZYBKO SIĘ KOŃCZY...
14.10.2022Właśnie dobiegł końca czas dwutygodniowych praktyk zagranicznych w Rimini we Włoszech. Szesnastu uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik spedytor, technik ekonomista i technik geodeta, wzięło udział w projekcie Erasmus+VET, w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1. Mobilność edukacyjna.
Realizując program stażu, uczestnicy mieli okazję do poszerzenia i wykorzystania w praktyce wiedzy i umiejętności zdobytych w szkole. Kończąc praktyki wzbogacili się również o nowe doświadczenia zawodowe i umiejętności językowe. Włoscy pracodawcy ocenili bardzo wysoko wiedzę naszych uczniów.
W ramach projektu realizowane były również spotkania z kulturą włoską, podczas których uczniowie zwiedzili historyczną część miasta, wyjechali na wycieczki do Ravenny i San Marino. Było też wiele okazji, by poznać serdecznych Włochów i spróbować pysznej włoskiej kuchni.
Pobyt we Włoszech pozwolił młodzieży na wzmocnienie pewności siebie, samodzielności, nauczył otwartości na to, co nowe.
Z pewnością zdobyte doświadczenie i przeżycia zaowocują w ich życiu zawodowym i osobistym.
Do zobaczenia w szkole!
Justyna Ścibisz
Monika Grzeszczyk
1
BENVENUTI IN ITALIA!
10.10.2022Takimi słowami została przywitana grupa 16 uczniów klas 3 i 4 technikum architektury krajobrazu, geodezji, ekonomiści i spedytorzy ZSR-T w Zwoleniu, którzy 3 października rozpoczęli praktyki zagraniczne w malowniczym włoskim mieście Rimini.
Położone między dwiema pięknymi rzekami, na wybrzeżu Morza Adriatyckiego Rimini to idealne miejsce na wypoczynek, ale też interesujące miasto ze względu na bogactwo kulturowe. A to, co równie ważne, można tu wzbogacić się o doświadczenie zawodowe, co jest głównym celem dwutygodniowych praktyk zagranicznych. Dodatkowe atuty to możliwość doskonalenia umiejętności językowych i obcowanie z jakże ciekawą kulturą i historią Włoch.
Firmy goszczące naszych uczniów przedstawiły bogaty program praktyk oraz plan wyjazdów kulturowych. Nasi uczniowie poznali działalność lokalnych przedsiębiorstw, wykonywali powierzone im zadania, komunikując się w pracy w języku angielskim. Praktyki odbywają się w siedmiu przedsiębiorstwach o bardzo różnym przekroju działalności.
Pogoda nam dopisuje, więc nie tracimy czasu. W sobotę zwiedzaliśmy Ravennę, słynącą na całym świecie z mozajek. Byliśmy także przy grobie włoskiego poety Dantego Alighieri, którego dzieło "Boska komedia" wpisało się na wieki na kartach literatury. Niedziela upłynęła nam równie aktywnie, ponieważ pojechaliśmy do San Marino, najstarszej i jednej z najmniejszych republik na świecie. Urzekły nas piękne widoki i niesamowite uliczki tego państwa - miasta.Zapraszamy do obejrzenia relacji z pierwszego tygodnia pobytu Rimini.
Pozdrawiamy Was serdecznieCiao!!
Monika Grzeszczyk
Justyna Ścibisz
Wszystkie działania projektowe są realizowane w ramach programu Erasmus+VET, w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1. Mobilność edukacyjna.
18
Zakończenie kiermaszu podręczników
05.10.2022Informujemy, że tegoroczny kiermasz podręczników właśnie zakończył się. Rozliczenie kiermaszu podręczników odbywało się: od czwartku 29 września 2022 r. do wtorku 4 października 2022 r.,
w godzinach funkcjonowania biblioteki szkolnej.Przykro, że nie wszyscy mogli zakupić książki - książek było zdecydowanie mniej niż potrzebujących. Pamiętajcie, że na kiermaszu dysponujemy tyloma książkami ile zostanie nam przyniesione. Jeżeli wiele osób nie oddajecie książek na kiermasz to nie jest dziwne, że książek brakuje.
Pomimo tego udało się sprawić, że wielu uczniów było zadowolonych.
W tym roku na kiermasz książki przyniosło 72 osoby (różną liczbę szt. od poszczególnych osób). Większość z nich została sprzedana.Bardzo dziękuję za współpracę i pomoc w przeprowadzeniu kiermaszu samorządowi szkolnemu
w następujących osobach:- uczennicom: Nicoli Jaworskiej 3ep, Oli Stawarz 3ep, Zuzi Nowak 3ep,
- uczniom Łukaszowi Fijołowi 3ep, Mateuszowi Paduchowi 3ep, Patrykowi Rubie 3gp.
Podjęli się poważnego wyzwania jakim jest obsługiwanie podczas kiermaszu i zrobiły to naprawdę WZOROWO. Kwota jaką musieliśmy rozliczyć ostatecznie po zakończeniu sprzedaży to 9408 zł. Tym bardziej jeszcze raz kieruję słowa podziękowania pod ich adresem, jak również pod adresem opiekuna samorządu Anny Grabary, która w każdej chwili służyła radą
i pomocą ze swojej strony.Pozdrawiam, Katarzyna Krzyśko-Płachta/Biblioteka szkolna
DAY BY DAY…. LISBON! ERASMUS+VET
17.09.2022Niestety, nasz pobyt w Portugalii dobiega końca, a był to bardzo intensywny czas. Poza udoskonalaniem i zdobywaniem nowych kwalifikacji zawodowych w branży IT, uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze poradzili sobie z posługiwaniem się językiem angielskim zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.
W praktykach w Lizbonie wzięło udział 15 uczniów technikum informatycznego z klas: 3fp, 4fp, oraz 4f. Dzięki firmie CINEL uczniowie wzbogacili się o nowe doświadczenia praktyczne, które ułatwią im start na rynku pracy.
Po pracy młodzież odkrywała malownicze zakątki miasta, jak i miała możliwość odwiedzenia Muzeum Elektryczności, Muzeum Komunikacji oraz Pawilonu Wiedzy. Wszystkie ekspozycje okazały się bardzo interesujące dla młodych informatyków. Mogli nie tylko podziwiać wystawy, ale również brać aktywny udział w pokazach.
Na zakończenie pobytu Dyrektor Firmy DNA Europe – Ricardo Moreno wręczył uczestnikom certyfikaty odbycia stażu zagranicznego.
Działania są realizowane w ramach Programu Erasmus+VET Sektor: Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Akcja 1. Mobilność Edukacyjna: mobilność osób uczących się i pracowników w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego – VET.
Izabela Markiewicz
Beata Olczyk
5
AKCJA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA JUŻ WKRÓTCE
14.09.2022Serdecznie zachęcamy młodzież, rodziców i sympatyków ZSR-T do udziału w akcji honorowego oddawania krwi, którą szkolna koordynatorka krwiodawstwa, pani Katarzyna Borowska, organizuje wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.
Rejestracja osób chętnych do oddania krwi będzie się odbywała 29 września od godziny 8:00. Tego dnia na parkinkgu ZSR-T zaparkuje specjalistyczny ambulans.
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy ukończyli 18 lat.
PIERWSZY TYDZIEŃ PRAKTYK W LIZBONIE UPŁYNĄŁ NAM BARDZO INTENSYWNIE I PRZYJEMNIE
12.09.2022Uczniowie każdego dnia uczęszczają na praktyki do firmy CINEL - Centro de Formação Profissional da Indústria Electrónica, Energia, Telecomunicações e Tecnologias da Informação.
Pracownicy firmy CINEL stawiają przez naszymi uczniami nowe wyzwania, które pozwalają im pogłębić umiejętności z zakresu przygotowania urządzeń do pracy, konfigurowania sieci wirtualnych, lokalizacji oraz usuwania uszkodzeń sprzętów, modyfikacji i rozbudowy struktury baz danych ale również projektowania stron internetowych i instalacji, aktualizacji systemów operacyjnych i oprogramowania użytkowego. Na praktykach uczniowie komunikują się w języku angielskim, co ułatwia współpracę z portugalskimi wykładowcami.
….. a że nie samą pracą człowiek żyje to w weekend nadszedł czas na zwiedzanie bardzo atrakcyjnych turystycznie miejsc w Portugalii.
W sobotni poranek udaliśmy się do malowniczego miasteczka Sintra, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwialiśmy Pałac Quinta da Regaleira wraz z fascynującymi ogrodami skrywającymi ukryte tunele, labirynty i tajemnicze symbole religijne. Sintra przyciąga turystów swoim „górskim klimatem”.
Kolejnym punktem naszej sobotniej wycieczki był przylądek Cabo da Roca – najdalej na zachód wysunięty punk Europy kontynentalnej – „..tu, gdzie ląd się kończy a morze zaczyna..” – tak pisał poeta portugalski Luís de Camões. Brzeg Cabo da Roca wznosi się 144 metry ponad poziomem Oceanu Atlantyckiego i fascynuje klifami, które stromo opadają do oceanu.
Bardzo majestatycznym miejscem w naszej podróży okazał się również Boca do Inferno, czyli słynne Usta Piekieł, gdzie można zobaczyć a przede wszystkim usłyszeć wzburzone wody Oceanu Atlantyckiego rozbijające się z hukiem o ściany skalne.
W wolnej chwili mogliśmy skorzystać z kąpieli w oceanie na jednej z urokliwych plaż miasteczka Cascais.
Na zakończenie sobotniej wyprawy udaliśmy się mostem noszącym nazwę 25 kwietnia – zbudowanym na wzór popularnego mostu w San Francisco do górującego nad Lizboną pomnika Cristo Rei, który został zainspirowany statuą Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro w Brazylii.
Niedzielę spędziliśmy na zwiedzaniu Lizbony. Główne atrakcje tego dnia to: Klasztor Hieronimitów, Wieża Belem, Zamek Świętego Jerzego, najstarsza dzielnica Lizbony –Alfama oraz Katedra Najświętszej Maryi Panny.
Wszystkie działania są realizowane w ramach Programu Erasmus+VET Sektor: Kształcenie i Szkolenia Zawodowe (Akcja 1. Mobilność Edukacyjna: mobilność osób uczących się i pracowników w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego – VET).
Za realizację działań dziękujemy naszemu zagranicznemu partnerowi - firmie DNA Europe - Vocational Training.
Izabela Markiewicz
Beata Olczyk
5
KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW
08.09.2022REGULAMIN KIERMASZU UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW W ZESPOLE SZKÓŁ ROLNICZO-TECHNICZNYCH W ZWOLENIU W ROKU SZKOLNYM 2022/2023.
1. Organizatorem SZKOLNEGO KIERMASZU PODRĘCZNIKÓW UŻYWANYCH jest Biblioteka Szkolna ZSRT w Zwoleniu.
2. Celem kiermaszu jest umożliwienie sprzedaży i zakupu używanych podręczników przez uczniów i absolwentów naszej szkoły.
3. Używany podręcznik może sprzedać na kiermaszu każdy uczeń naszej szkoły, absolwent lub jego rodzice (opiekunowie).
4. Do sprzedaży przyjmowane są wyłącznie podręczniki obowiązujące w naszej szkole w danym roku szkolnym.
5. Podręczniki przeznaczone do sprzedaży przyjmowane będą od 6 do 12 września 2022 r. przez nauczyciela bibliotekarza i osoby współpracujące z samorządu uczniowskiego w Sali 105 parter (obok Sali konferencyjnej) w godzinach pracy biblioteki.
Sprzedaż podręczników rozpocznie się od 15 do 22 września 2022 r.
6. W każdym podręczniku przeznaczonym do sprzedaży należy wpisać ołówkiem następujące dane: imię i nazwisko ucznia, klasę do której uczęszcza oraz cenę książki.
7. Dodatkowo na osobnej kartce należy wpisać listę podręczników przeznaczonych do sprzedaży wraz z cenami imieniem nazwiskiem i klasą.
8. Przy wycenie należy wziąć pod uwagę stan książki. Zbyt wysoka cena może spowodować, że książka nie znajdzie nabywcy.
9. Odbiór pieniędzy i podręczników, które nie zostały sprzedane odbędzie się od 28 do 30 września 2022 r.
10. Jeżeli książki nie znajdą nabywcy na kiermaszu, właściciel może przekazać je do biblioteki szkolnej lub trafią na kiermasz w
kolejnym roku szkolnym. Z nowym rokiem szkolnym zostaną one przekazane lub wypożyczane uczniom.
12. Wszelkie informacje na temat kiermaszu udzielane są w bibliotece szkolnej.
Zwoleńskie szkoły średnie w czołówce najlepszych w województwie mazowieckim!
08.09.2022Kształcenie młodzieży w powiecie zwoleńskim jest na bardzo wysokim poziomie - właśnie potwierdziła to Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie. W jej rankingu zdawalność matur w szkołach średnich z tego terenu, Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu oraz Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu, plasuje powiat zwoleński na drugim miejscu w województwie mazowieckim. To świetny wynik tutejszych placówek edukacyjnych.
NARODOWE CZYTANIE, SOBOTA 3 WRZEŚNIA 2022R.
07.09.2022Rok 2022 ustanowiono Rokiem Romantyzmu Polskiego, a lekturą tegorocznego Narodowego Czytania „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, wydane po raz pierwszy 200 lat temu. Rokrocznie akcja Narodowego Czytania odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej.
Za nami kolejna, dziesiąta edycja. W sobotę, 3 września czytelnia MGBP w Zwoleniu wypełniła się po brzegi - lektorzy nie zawiedli. Czytali samorządowcy, dyrektorzy instytucji kultury, bibliotekarze, nauczyciele, oraz przyjaciele biblioteki.
Najliczniejszą grupą czytających byliśmy MY – 10 osób, uczniowie i nauczycielki Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. Oto lista osób reprezentujących naszą szkołę:
- Marta Dziekan,
- Małgorzata Wrześniewska,
- Julitta Wrześniewska,
- Katarzyna Krzyśko-Płachta,
- Amelia Łoszak klasa 2fp,
- Aleksandra Balcerowska 2ep,
- Filip Kupis 3fp,
- Sebastian Guzek 3fp,
- Łukasz Fijoł 3ep,
- Patryk Ruba 3ep.
Wszyscy lektorzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w role bohaterów Ballady „Świteź”, którą czytała nasza szkoła. Dokładali starań, aby jak najlepiej oddać charakter postaci, podkreślając ludowość utworu, prymat uczucia nad rozumem oraz współistnienie dwóch światów: realnego i fantastycznego.
Dziękuję serdecznie tak chętnie angażującym się w tym roku lektorom, do aktywnego udziału we wspaniałym spotkaniu z literaturą.
Pozdrawiam, Katarzyna Krzyśko-Płachta
4
PODRÓZE MAŁE I DUŻE - PROGRAM ERASMUS+VET
06.09.2022Jeszcze rok szkolny na dobre się nie rozpoczął, a już nadszedł czas na wyjazd pierwszej grupy młodzieży do Portugalii. Po pierwszych dniach pobytu wspólnie odkrywamy uroki jednej z najpiękniejszych stolic w Europie.
W dniach 4-16 września, 15 uczniów klas trzecich i czwartych technikum informatycznego wraz z opiekunami bierze udział w dwutygodniowych praktykach zawodowych w Lizbonie. Celem praktyk jest zdobycie doświadczenia w zagranicznej firmie, doskonalenie zdolności językowych, ale również poznanie najciekawszych kulturowo i historycznie miejsc kraju goszczącego. Wszystkie działania są realizowane w ramach Programu Erasmus+ VET Sektor: Kształcenie i Szkolenia Zawodowe (Akcja 1. Mobilność Edukacyjna: mobilność osób uczących się i pracowników w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego – VET).
Po przyjeździe firmy współpracujące przedstawiły nam program zajęć oraz plan wyjazdów kulturowych, dzięki którym będziemy mogli bliżej poznać panujące tutaj zwyczaje.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne dni, które na pewno przyniosą nam wiele wrażeń, emocji, radości a przede wszystkim pozwolą nam poznać nowych ludzi i nowe miejsca.
Wszystkich serdecznie pozdrawiamy i obiecujemy dzielić się niebawem naszymi wrażeniami.
Izabela Markiewicz
Beata Olczyk
3
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
01.09.2022Dzisiaj rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Po dwumiesięcznej przerwie spotkaliśmy się ponownie w murach naszej szkoły, aby pełni werwy i zapału powitać kolejny rok nauki i niezapomnianych doświadczeń. Podczas akademii mieliśmy przyjemność gościć rodziców naszych uczniów oraz przedstawicieli władz: Starostę Zwoleńskiego Pana Stefana Bernaciaka, Wicestarostę Zwoleńskiego Pana Waldemara Urbańskiego i Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Marka Winsztala.
5Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzania sztandaru szkoły i wspólnego odśpiewania hymnu Polski. Uczniowie klasy 2dp, w imieniu całej społeczności szkolnej, złożyli wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Walki z Faszyzmem. Pan Dyrektor Arosław Jakóbik powitał uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości i przypomniał o trudnej sytuacji, w której znalazła się współczesna Europa i świat, zwłaszcza Polska, za której wschodnią granicą toczy się brutalna wojna. Pan Dyrektor zaznaczył, że rozpoczynjący się rok szkolny nie będzie rokiem łatwym i przewidywalnym, nie tylko ze względu na wojnę w Ukrainie, ale również z uwagi na wciąż obecną pandemię Covid-19. Mimo trudnej sytuacji na świecie, zapewnił jednak, że wspólnymi siłami uda nam się stawić czoło wyzwaniom, które niesie przed nami przyszłość.
Po przemówieniu Pana Dyrektora, głos zabrał Pan Starosta Stefan Bernaciak, który nie tylko życzył uczniom i nauczycielom udanego roku szkolnego, ale również zapewnił naszą młodzież, że znajduje się pod opieką świetnie wykwalifikowanych nauczycieli, którzy w swoją pracę wkładają całe serce.
Pan Dyrektor Arosław Jakóbik przedstawił wychowawców klas pierwszych Technikum-Panią Annę Makuch, Panią Izabelę Skrzypek-Markiewicz, Panią Agnieszkę Molendę, Pana Łukasza Bartosiewicza oraz klas pierwszych BSIS-Panią Martę Dziarę-Płachtę, Panią Małgorzatę Jarosz i Panią Magdalenę Szymanowicz.
Podczas akademii zostały także wręczone stypendia starosty dla najlepszych uczniów naszej szkoły-Katarzyny Mróz i Patryka Gawła.
Na koniec, Pan Dyrektor podziękował nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie akademii-Pani Annie Grabarze i Pani Beacie Olczyk-opiekunkom samorządu szkolnego oraz Panu Mateuszowi Pindakiewiczowi- osobie odpowiedzialnej za oprawę dźwiękową podczas uroczystości i życzył wszystkim udanego roku szkolnego!
Barbara Bławat
Magdalena Tarłowska